O raciczkah i innych świnkowych tematach :)

16:45:00

Ostatnio w internetach trafiam na co raz więcej uroczych chrumkających stworzeń, mieszkających z człowiekami. Bardzo mnie takie widoki cieszą, gdyż mam straszliwy sentyment do TYCH zwierząt. Kiedyś, gdy jeszcze byłam dzieckiem, u mojej babci swój prywatny kącik miało 3 panów  - Jacek, Wacek i Placek :) Już wtedy zaskakiwał mnie intelekt.

Przeglądając fanpage kolejnych chrumkających osobistości rzucił mi się w oczy raciczki, które wyglądem odbiegały od prawidłowości. Po krótkiej bardzo miłej rozmowie z właścicielką i zwróceniem uwagi na niewielką póki co ilość informacji w internecie, postanowiłam zamieścić tu kawałek swojej wiedzy. Jest ona niewielka, ale może dzięki temu zwróci to czyjeś oczy na potrzebę rozwinięcia tematu.

Część informacji zawartych poniżej pochodzi z internetu, a część z mojego zeszytu z notatkami :)Podstawowe parametry dotyczące świnek :)

  • temperatura ciała: 37,2- 40 (świnia nie posiada gruczołów potowych)
  • tętno na minutę (badane poprzez osłuchiwanie serca) - 65-100
  • oddechy na minutę - 15 - 40
  • długość życia - wg. różnych źródeł: 12 - 30 lat
  • długość ciąży: 112-114 dni
  • racica rośnie w tempie 5-7 mm na miesiąc


Każda z kończyn opiera się o podłoże dwoma palcami III i IV zakończonymi racicami. Na wysokości stawów śródręczno (śródstopowych) palcowych w odległości około 8-10 cm od powierzchni podeszwowej racic, do tylnej powierzchni kończyn przylegają dalsze dwa cząstkowe palce – II-V zakończone raciczkami. Obie racice oddziela szpara międzyraciczna, będąca przedłużeniem przestrzeni międzypalcowej. Oś długa kończyny przebiega u bydła w przestrzeni miedzypalcowej.
Racica wytworzona jest przez dwa filogenetycznie różne twory. Jej blaszka grzbietowa i podeszwowa są homologami pazura zwierząt drapieżnych.

W racicach, które nie ulegają w dostatecznym stopniu ścieraniu lub nie są racjonalnie pielęgnowane, rośnie stosunkowo szybko część przednia racicy. Powoduje to unoszenie się przedniej części, przy większym obciążeniu okolicy tylnej racicy. Róg piętki jest stosunkowo cienki. Załamaniu ulega w konsekwencji oś palca, która przyjmuje ustawienie pochyłe. Róg przedniej okolicy puszki racicznej przybiera różne ukształtowanie. Wierzchołki racicy mogą się krzyżować, być spłaszczone w kierunku grzbietowo-podeszwowym lub wygięte na kształt płozów sani, a także skręcone na wzór świdra. Bardziej wyrośnięte, spotyka się z reguły racice kończyn tylnych.W następstwie długotrwałego, nieprawidłowego ustawienia i ukształtowania kości racicznej może dojść do niewłaściwego przebiegu komórek kostnych – osteonów. Stwierdzano w racicach wyrośniętych zmiany zapalne kości racicznej oraz zmiany zapadłe w stawie, którym towarzyszył zanik chrząstki stawowej a nawet zrosty stawu lub tworzywa (ograniczone zginanie stawów) występuje kulawizna.

Celem korekcji jest przywrócenie im prawidłowego kształtu, a tym samym właściwego rozłożenia sił w palcach.


Główne następstwa przerostu racicy w obrębie palc:
  • wady postawy ciała
  • nadmierne napięcie się ścięgna mięśnia zginacza kończyny
Nadmiernie wybujały róg racicowy powinien być przycięty do normalnej długości tj. około 4,5-5cm.
Ale! Jeśli róg racicowy jest bardzo silnie przerośnięty przycinanie należałoby wykonać etapowo (zwykle na 2-3 razy).

Prawidłowa - AYou Might Also Like

0 comments

Facebook

Napisz

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *